pondělí 3. listopadu 2008

Plodina týdne: BRAMBORY


Něco z historie
Lilek brambor nebo taky brambor obecný byl objeven již před 4 až 5 tisíci lety v oblasti dnešního Peru. Inkové nazývali tyto hlízy papa - doteď se toto označení pro brambory v hovorové španělštině. Kdysi se konzumovaly buď přímo nebo se uchovávaly sušené v podobě prášku. Po dobytí Španěly putovaly brambory do Evropy, zde pomáhaly hlavně při různých nemocech a staly se hlavní potravinou. Nejprve byly v Evropě přijímány s menší nedůvěrou, zarytí věřící ji považovali za nečistou a nezdravou plodinu. Do českých krajin se dostaly z Braniborska, odtud jejich název. Ve větší míře se začaly u nás konzumovat až od 18. století.
Co obsahují
V bramboru se objevuje kromě škrobu a bílkovin celá řada minerálních látek (mezi nimi např. hořčík, železo nebo zinek) a vitaminů (C, B1 a B2).
Brambory v kuchyni
Brambory můžeme upravovat buď nasladko (ve formě různých bramborových šišek, lokší atd..) nebo naslano. Existují tisíce možností, jak si je připravit. Podělím se s vámi o své oblíbené recepty.
Zapékané brambory
Potřebujeme: syrové brambory, šunku, tvrdý sýr (eidam), cibuli, zeleninu podle chuti (papriku, rajče), žampiony, sladká smetana, sůl, pepř
Do zapékací mísy rozložíme syrové brambory nakrájené na tenké plátky - vždy vrstvu brambor, které osolíme, opepříme a poklademe šunkou, strouhaným sýrem, žampiony nakrájenými na plátky, nakrájenou libovolnou zeleninou a cibulí. Tak pokračujeme, než je míša plná. Nakonec poklademe poslední vrstvu brambor a posypeme zbylým sýrem. Poté zalijeme velkým množstvím sladké smetany (alespoň do poloviny zapékací mísy). Pečeme při 200°asi hodinu než se utvoří na povrchu křupavá krusta. Dobrou chuť! :-)

Žádné komentáře: